Дата: 19 червня 2013 року
Метою цього заходу є пошук відповіді на два вузьких питання. Перше – в чиїх руках перебуває держава? У теорії є два пояснення: неефективні, не домодернізовані держави, такі як Україна, стають жертвами бізнесу. Про них кажуть «захоплені » держави (captured state). Неопатримоніальний підхід пропонує інше пояснення –державна бюрократія є «автономним елементом», тобто вона незалежна від зовнішніх впливів і сама може захопити бізнес . Тоді кажуть, що держава «захоплює» бізнес.
Ключем до розуміння того, що відбувається в Україні є аналіз взаємодії між «Сім’єю» і олігархами. Посилення «сім’ї» створює загрози для олігархів. Звідси виникає наступне питання: чи олігархи по черзі змушені будуть поступитися «Сім’ї » чи об’єднаються проти неї? Від цього, а також від реакції суспільства, опозиції і зовнішніх гравців буде залежати який сценарій збереження влади обере В.Янукович.
Друге питання – що відбувається з режимом? Домінуюче пояснення таке: Україна сповзає до авторитаризму. Але що є визначальним трендом – авторитаризація чи гібридизація режиму? Авторитаризація має означати, що режим стає менш вразливим до внутрішніх і зовнішніх викликів, тобто стає більш стабільним. Гібридизація, навпаки, має вказувати, що режим стає більш вразливим до цих викликів, тобто менш стабільним. Звідси ще одне питання: які джерела стабільності режиму і загрози для його виживання в Україні?
Доповідачі:
Ю.Мацієвський (Центр політичних досліджень НаУОА, Острог)
«Авторитаризація чи гібридизація: що відбувається з режимом в Україні?»
О.Фісун (Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, НІСД, Харків)
«Про гібридність політичного режиму в Україні: спроба альтернативної інтерпретації»