Панельна дискусія «HOW CAN UKRAINE ENSURE ITS OWN SECURITY?»

Дискусія відбулася 17 травня 2022 року і стала одним із заходів в реалізації проекту «Academic Response to Hybrid Threats (610133-EPP-1-2019-1-FI-EPPKA2-CBHE-JP)» в Національному університеті «Острозька академія». Захід модерував керівник Центру політичних досліджень НаУОА, професор Юрій Мацієвський, а експертну оцінку безпекової ситуації в Україні та світі з огляду на війну, яку розв’язала російська федерація, дали д-р Брайян Ерлі з Університету штату Нью-Йорк в Олбані (США) та д-р Володимир Дубовик з Одеського національного університету імені І. І. Мечнікова. Модератор наголосив на тому, що питання безпеки стало одним із центральних на початку російської війни проти України, і це питання залишиться ще більш актуальним після її закінчення. На початку війни росія вимагала від України назавжди відмовитися від членства в НАТО, стати нейтральною державою та визнати територіальні втрати на свою користь. На березневій зустрічі в Туреччині Україна була готова обговорити значні поступки – відмовитися від членства в НАТО і повернутися до нейтралітету в обмін на гарантії безпеки, але росія не була зацікавлена ​​в їх обговоренні. Відтоді ситуація на фронті суттєво змінилася, і вже на зустрічі в Рамштайні колективний Захід зайняв більш рішучу позицію на підтримку України. Війна ще далека від закінчення, але учасники дискусії намагалися окреслити контури нової системи міжнародної безпеки та місце в ній України. Відтак, основними питаннями, які розглядалися під час панельної дискусії стали такі: Чи у разі перемоги Україна повинна погодитися на позаблоковий/нейтральний статус? Чи повинна Україна наполягати на гарантіях безпеки з боку інших країн? Незалежно від того, чим закінчиться війна, що має зробити Україна, щоб забезпечити власну безпеку? Обоє учасників виходили з того, що Україні доведеться співіснувати з росією і якась форма компромісу, напевно, буде необхідна.  Брайян Ерлі звернув увагу на користь укладання Україною угод про оборонну співпрацю з різними країнами, а Володимир Дубовик висловив думку про потребу ймовірного перетворення України на мілітаризовану державу на кшталт Ізраїлю.